Diyette Karpuz Yemek Kilo Aldırır mı Kalorisi Kaç?

Meyveler genellikle tok tutucu besinler olarak bilinse de 1 saatten sonra tok tutma özelliğini yitiriyor. Karpuzun kalorisi kolesterol içermez fakat içeriğinde yüksek miktarda şeker oranı vardır ve bu da aşırı yemek sonucu karpuz kilo yapar diyebiliriz, dikkatli tüketmekte fayda var. Karpuz yiyerek zayıflamak veya kalorisi kilo aldırır mı diye bir soruya cevap vermek gerekirse; Karpuz Kalorisi Besin Değeri Kilo Aldırır mı Diyette?

1 Porsiyon Karpuz Kaç Kalori: 100 gram karpuz içinde 30,4 kalori vardır. Bu besin değeri yüksek bir oran değildir fakat bahsettiğimiz gibi içinde barındırdığı şeker seviyesi eğer diyet listesi yapıyorsanız sizi etkileyecektir. Bu yüzden 1 porsiyonu geçmemek yeterlidir.

Karpuz Kilo Yapar mı: Meyveler arasında en çok su miktarına sahip olanlar arasında karpuzun kalorisi kilo aldırmaz. Bu sizin yediğiniz karpuzla alakalı bir durumdur. Örneğin yazın diyet yaparken karpuz yenir ve uzmanlarda 1 tabağı geçmeyecek şekilde yenişen karpuzun kilo aldırır özellikte olmadığı savunmaktadır.

Diyet Yaparken Karpuz Yenir mi: Diyette karpuz yemenin faydaları vardır. Yazın harcanan suyu geri kazandırır. İçerdiği vitaminler sayesinde diyette karpuz yemek vücuda iyi gelir. Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu C vitaminin %12, B vitaminin ihtiyacının ise %2 100 gram karpuz giderir.

Karpuz Zayıflatır mı: Karpuzun direk zayıflatır etkisi bulunmaz, sadece zayıflamak için karpuz yemek bir hatadan ibarettir.Düşük kalori değeri ile ara öğünlerde aşırıya kaçmadan şekilde tüketilebilir. Zayıflamak için alınan kaloriler ve harcanan enerjileri dengelemelisiniz ancak bu şekilde sağlıklı bir şekilde zayıflanır.

Likopen olarak adlandırılan antioksidan domates ve karpuza kırmızı renk verici etkendir. bu özellikteki meyveyi fazlasıyla tüketmek mide içerisinde çeşitli sorunlara yol açabilir. Örneğin hafif ağrılar ve bulantı.

Karpuz Diyet

Karpuzun Besin Değeri ve Sağlık İçin Faydaları 

Kesilmiş 100 gram karpuzun besin değeri incelendiğinde sonuç olarak aşağıdaki değerler karşımıza çıkıyor;

  • 30 Kaloridir.
  • 0,5 gr. protein içerir.
  • 0,3 gr. lif
  • 10 mgr. fosfor
  • 7 mgr. kalsiyum
  • 8,5 mgr. demir
  • 320 mgr. potasyum
  • Fazla sulu olması sayesinde idrar arttırıp böbreklerdeki taşı dökmeye yardımcı olur.
  • Karpuzun besin değeri içinde 0 (sıfır) yağ bulunur.